Trening-seminar – susret predstavnika NVO iz regiona koji se bave pitanjima zaštite životne sredine sa ciljem pronalaženja lokalnih lidera koji su spremni da kreiraju sopstvene programe za rešavanje problema životne sredines (zagađenje reka/čišćenje) koristeći metodologiju interkulturalnog dialoga i saradnje sa srodnim NVO – pod pokroviteljstvom EYF

Trening/seminar „Moja reka nije deponija“

Pregled aktivnosti

Nakon ideje da se uradi više u pravcu zaštite životne sredine i angažovanja mladih, BUM je objavio prijavu za trening/seminar početkom oktobra i primio oko 30 prijava iz regiona i više od 30 iz svih krajeva zemlje. Po isteku roka za prijavljivanje, bilo je više od 60 aplikacija. Kao i uvek, ovo je obezbedilo više prostora za izbor najboljih učesnika.

Pošto smo organizovali dva pripremna sastanka, prvi u septembru (18. – 20. septembra), a drugi u oktobru (18. – 16. oktobra) , više nije bilo sumnje da će i ovo biti još jedan uspešno pripremljen i organizovan seminar.

Program koji je usvojen na drugom pripremnom sastanku sastojao se od zanimljivih radionica formiranih da pokrenu opšte teme u vezi sa zaštitom životne sredine, kao što su globalno zagađenje reka i voda uopšte, interkulturalno učenje i saradnja, omladinsko učešće i aktivizam. Kao i uvek, važan deo seminara bili su razgovori o stepenu participacije mladih na lokalnom nivou, kao i razmena ideja i najboljih praksi svih učesnika (iskustva mladih iz Holandije, Hrvatske i Slovenije).

Važan deo programa činile su prezentacije i predavanja na temu uvoda u interkulturalno učenje, saradnju i edukaciju kao metoda koje se koristite širom Evrope za rešavanje nekoliko vrsta problema životne sredine. Ove aktivnosti su ostvarile mnoge uspešne rezultate u svom okruženju.

Kao i u našim prethodim projektima podržanim od strane Evropske omladinske fondacije, metodološka pozadina u ovom seminaru je delimično preuzeta iz Kompas-a, delimično iz prethodnog iskustva BUM (trening moduli DFID i UN). Za radionice je korišćeno nekoliko smernica za treninge. Većina njih je preuzeta iz naših dosadašnjih aktivnosti, a razvijena tokom organizacije različitih ekoloških/edukativnih seminara u proteklom periodu.

Facilitacija je bila pod nadzorom Vladimira Đumića, koordinatora projekta.

Jutarnje i popodnevne sesije smo podelili prema pauzi za ručak, koja je bila između ovih sesija. Svaka sesija je počela sa zabavnim enerdžajzerom. Svakog dana učesnici su imali priliku da učestvuju u radionicama i diskusijama i da slušaju interesantna predavanja i prezentacije.

Kao i uvek, diskusija je bila najzanimljiviji deo seminara i donela mnoge veoma korisne i konstruktivne primedbe i sugestije za dalju podršku participaciji mladih ljudi.

Svi učesnici su primetili da je ova tema daleko od glavnog fokusa interesovanja političara i nacionalnih institucija i donet je zaključak da ova tema treba da se približi javnosti i mladima uopšte.

Jedan od najinteresantnijih delova celog seminara bili su dnevni pregledi.

Radni dan je počinjao u 9.30 časova ujutro, a završavao se između 18.30 i 19.00 časova posle podne.

Posle večere, BUM je organizovao druženja. Kao i uvek, to je bio veoma važan deo seminara, a kao i naš prethodni seminar, ovaj seminar doeno mnoge sjajne i nove ideje i mnoga nova prijateljstva.