Drugi međunarodni festival i takmičenje klasične gitare pod nazivom »GUITAR OPEN FESTIVAL« održan je u periodu od 07. 05. 2008. do 11. 05. 2008. godine u Subotici, u organizaciji Balkanskog udruženja mladih, uz generalno pokroviteljstvo Lokalne samouprave Subotica, i sa podrškom Ministarstva kulture R. Srbije.

Festival se odigrao u nekoliko planiranih delova:

  • Internacionalno kategorizovano takmičenje
  • Majstorski kursevi
  • Večernji koncerti
  • Promocije graditelja gitara

1. MEĐUNARODNO TAKMIČENJE

Jednoetapno kategorizovano takmičenje za učenike osnovnih i srednjih muzičkih škola – održalo se u pet (5)  sviračkih kategorija (kategorizacija po godinama obrazovanja) sa određenim programom, minutažom određenom po kategorijama i u jednoj etapi.

I kategorija – učenici I i II razreda osnovne muzičke škole:

5 min. slobodnog programa – dve do tri kompozicije različitog karaktera;

II kategorija – učenici III i IV razreda osnovne muzičke škole: 5–8 min. slobodnog programa – dve do tri kompozicije različitog karaktera;

III kategorija – učenici V i VI razreda osnovne muzičke škole: 8–10 min. slobodnog programa – dve do tri kompozicije različitog karaktera;

IV kategorija – učenici I i II razreda srednje muzičke škole:

10–15 min. slobodnog programa – više kompozicija različitog karaktera;

V kategorija – učenici III i IV razreda srednje muzičke škole: 15–20 min. slobodnog programa – više kompozicija različitog karaktera.

Kategorizacija, dužina sviranja i odabir programa napravljeni su tako da se poklapaju sa planovima i programima koje djaci prelaze u toku godine. Takodje insistiranje na izvodjenju kompozicija različitog stilskog perioda daje lakši uvid stručnom žiriju u poznavanje i nivo izvodjaštva kod svakog takmičara ponaosob.

Takmičenje se održalo u svečanoj Sali muzičke škole u Subotici. Svakom takmičaru su bili obezbedjeni uslovi za usviravanje pre nastupa u učionicama muzičke škole.

Stručni žiri su sačinjavali istaknuti strani i domaći pedagozi i svirači. Zajednički zaključak je da je gitara i Srpska čkola gitare na zavidno visokom nivou i da takmičenje, samim tim, zauzima visoko mesto medju ostalim festivalima u regionu i Evropi po konkurenciji.

Priajvljeno je ukupno šezdeset (60) takmičara. Takmičenje je sa pravom ponelo epitet medjunarodno jer se, pored domaćih učesnika, prijavio veliki broj takmičara iz Slovenije, Federacije BiH, Crne Gore, Francuske, Italije, kao i najveći broj učesnika iz Madjarske, zemlje sa kojom Guitar Open Festival i aktivno saradjuje kroz intekulturalnu  povezanost sa Internacionalnim festivalom gitare u Segedinu.

Nagradjeni po kategorijama dobili su određene stručne nagrade u vidu gitarskog pribora (komplete žica francuskog proizvodjača Savarez, note, pulteve, majce i ostali materijal), kotizacije-učešća za druge medjunarodne festivale (Inetrnational guitar festival Szeged, Guitar art summer fest-Herceg Novi, International guitar festival Murska Sobota, Bar guitar fest, Guitar art-Beograd) i diplome.

Spisak nagradjenih po kategorijama:

I kategorija:

  1. Andras Fűzes
  2. Filip Brkljač
  3. Dőme Zoltai

II kategorija:

  1. Mateja Cvetičanin
  2. Liora Šijački
  3. Filip Tirnanić

III kategorija:

  1. Mihajlo Djordjević
  2. Gergelj Božoki
  3. Luka Radovanović

IV kategorija:

  1. Momčilo Aleksandrić
  2. Dora Cserenyec
  3. Marko Sarić

V kategorija:

  1. Dimitrij Cap
  2. Uroš Martinović
  3. Stevan Radivojević

2. MAJSTORSKI KURSEVI

Majstorske kurseve održali su, u trajanju od četiri dana, vrhunski svetski i domaći pedagozi i svirači:

  1. Judicael Perroy FRA

„…Perojeve studije se nastavljaju pod starateljstvom Roberta Aussela i Danijel Lavialle. …osvaja jednoglasno prvu nagradu, nagradu publike na internacionalnom takmičenju “ Rene Bartoli“. …osvaja “ The Guitar foundation of America International Solo Competition in La Jolla, Californija“ i  uzima GFA “ Vinner ‘s Tour of the Americas“. Od tada ima velike turneje po Francuskoj (uključujući mnogobrojne preformanse za nacionalni radio “ France- Musiques“), Guadeloupe, Tahitiju, Nemoačkoj, Španiji, Portugaliji, Italiji, Danskoj, Rusiji, Jugoslaviji, Singapuru, Australiji, Americi, Kanadi, Meksiku…“

  1. Marko Feri ITA

„…nastavlja svoje usavršavanje u klasi takvih majstora gitare kao sto su Manuel Barueco, David Russel i Alberto Ponce. Kao solista, ili kao član kamernog ansambla, nastupao je na važnim muzickim festivalima širom sveta (Italija, Slovenija, Hrvatska, SAD, Australija, Japan, Spanija, Nemačka, Francuska, BiH, Srbija, Crna Gora, Albanija, Austrija, Belgija). Osvajao je nagrade na mnogim domaćim i medjunarodnim takmičenjima (”Fernando Sor” u Rimu, “Nicola Fago” u Tarantu, “Lilian Carian” u Trstu)….“

  1. Cveto Kobal SLO

„…Premijerno je izveo brojne kompozicije slovenačkih kompozitora ( Kumar, Lazar, Krivokapić, Kopecki…). Za umetnička dostignuća dobio je odlične ocene kako publike, tako i stručne kritike. Vanredni je profesor za kamernu muziku i docent za flautu na Katedri za muziku na Pedagoškom fakultetu u Mariboru….“

  1. Zoran Stanišich SLO

„…Već za vreme redovnih studija izgradio se u preciznog interpretu, što mu je na posdiplomskim studijama omugućilo razvoj u kreativnom, programskom i izvođačkom smislu. Nastupao je sa sastavima kao što su Belloti, Piazzolla…“

  1. David Pavlovits HUN

„…imao je solo koncerte koji su emitovani putem radija i televizije u skoro svim zemljama Evrope, Južne Amerike i Sjedinjenih Americkih Država. Takodje je aktivan kao i kompozitor; objavio je veliki broj dela za gitaru u različitim magazinima i izdavačkim kućama….“

  1. Aleksandar Hadži-Djordjević SRB

„…Težište njegovog rada je usmereno na pedagogiju. Mnogi njegovi učenici laureati su na međunarodnim konkursima i aktivni kao koncertni umetnici.

Diplomirao je na Akademiji muzičkih umetnosti u Pragu u klasi prof. Stepana Raka. Čest je i rado viđen gost na međunarodnim seminarima i takmičenima, gde je predavač i član žirija….“

  1. Srdjan Tošić SRB

„…Održao je veliki broj koncerata kako solističkih tako i sa orkestrima. Aktivno se bavio i kamernom muzikom nastupajući sa operskom pevačicom Dubravkom Zubović ,flautistom Ljubomirom Dimitrijevićem, gitaristom Aleksandrom Hadži-Djordjevićem. Usavršavao na kursevima interpretacije kod poznatih gitarista kao što su K.Kociolis, D.Rasel, Dž Djuart … Radi na FMU u Beogradu….“

  1. Zoran Krajišnik SRB

„…U toku školovanja osvojio je brojne specijalne i prve nagrade na republičkim i saveznim takmičenjima učenika i studenata. Dobitnik je više nagrada na prestižnim takmičenjima u Volosu (Grcka), Rekanatiju (Italija), „Pietro Napoli“ (Italija), „M. Giuliani“ (Italija) te takmičenju „F. Sor“ (Italija). Trenutno je angažovan kao vanredni profesor na Akademiji umetnosti u Novom Sadu, Banja Luci i Sarajevu….“

Broj predavača je skoro udvostručen, pa je samim tim i kvalitet predavanja bio na mnogo višem  nivou. Majstorski kursevi su održani, u popodnevnom terminu od 15h do 18h, u prostorijama Muzičke škole u Subotici. Učesnici festivala, kotizanti, su imali prilike da u direktnom kontaktu sa profesorima, unaprede svoja znanja iz interpretativnog i tehničkog domena kao i da kroz razgovor dobiju informaciju kako i gde mogu nastaviti sa svojim školovanjem u inostranstvu. Takodje je bilo reči i o tome kako da svako od njih ponaosob poradi na odabiru programa za neka buduća takmičenja i javne nastupe i kako da promoviše sebe u budućnosti kroz adekvatno napisanu biografiju, scenski nastup itd.

Specijalan akcenat je stavljen na direktnu razmenu praktičnih iskustava i znanja u pristupu problematici dela izmedju profesora sa Srpskih i Madjarskih školskih ustanova, a sve u cilju poboljšanja nasteve i uskladjivanja iste sa Evropskim školskim sistemima.

Odaziv polaznika je bio odličan i nivo predavanja je u potpunosti ispunio sva očekivanja organizatora festivala.

3. VEČERNJI KONCERTI

Svečano otvaranje i svečano zatvaranje i pored toga što su bili planirani u Sali Gradske kuće i Sali pozorišta Jadran, održani su u velokoj sali Muzičke škole. Na svečanom otvaranju i zatvaranju publici su se obratili gradski sekretar za kulturu Ildiko Lovas, direktor festivala Zoran Anić i direktor muzičke škole Ištvan Antal. Poseta koncerata je bila odlična- svako veče koncertni prostori su bili popunjeni do kraja. Na svečanom otvaranju i zatvaranju je posle koncerta bio održan svečani koktel.

Svi koncerti su bili medijski propraćeni. Prva press konferencija održana je u Plavoj Sali Gradske kuće na, tri dana pre početka festivala, gde su svim prisutnim novinarima podeljena štampana saopštenja o festialu. Takodje je direktor festivala Zoran Anić, u direktnom obraćanju, dao kompletne informacije vezane za festival. Svakog dana novinari su imali priliku da, u prepodnevnom terminu, u prostorijama restorana Boss, urade intervjue sa svim učesnicima festivala. Svi subotički mediji, uključujući i sve televizije, uredno su informisali gradjane, kroz dnevne preglede svih koncerata, o svim festivalskim dešavanjima. Napravljeni su video i audio zapisi svakog koncerta koji će se koristiti u budućim prezentacijama festivala i grada Subotice kao domaćina Guitar Open-a.

Pažljivim odabirom programa i gradacijskim redjanjem koncerata i izvodjača uspeli smo da sve četiri koncertne večeri u potpunosti ispune dvorane i izazovu kod publike „pun pogodak“. Prvo veče nastupili su, po prvi put u formi revijalnog koncerta, eminentni domaći svirači, i odabirom „hitova“ klasične i moderne gitarske literature, na adekvatan način  uveli publiku u naredna festivalska dešavanja i najavili spektakularne koncerte sledeća tri dana.Drugo i treće veče, organizovane u formi duplih koncerata, subotičkoj publici su donele maestralana solistička izvodjenja gostiju iz inostranstva (Judicael Perroy, Marko Feri, David Pavlovits-koji je čak na drugi bis zasvirao i klavir), kao i sjajan koncert slovenačkog dua Kobal-Stanišich. Kulminacija je bila četvrto veče spektekularnim nastupom na otvorenom Rastka Aksentijevića i grupe „BIBER“.  „Biber“ je muzički sastav iz Srbije, koji komponuje i izvodi ambijentalnu, elektronsku, popularnu i rok muziku oslanjajući se na balkanske tradicionalne motive. Sastav predvodi Rastko Aksentijević, kompozitor i izvođač na nekoliko žičanih instrumenata, a čine ga još i kavalista  Miloš Nikolić, klavijaturista i programer Milorad Kocić, te vodeći vokal i žičani instrumentalista Damjan Aksentijević i inženjer zvuka Goran Šimpraga. „Biber“ često u svojim kompozicijama, na primer vokalnim ili već prema potrebi, angažuje i druge izvođače. Sa „Biberom“ se mogu čuti i Jelena Tomašević, Miki Perić, Dragoslav-Pavle Aksentijević i drugi. Za razliku od brojnih drugih etno sastava, „Biber“ nikada nije imao potrebu za tradicionalnom kostimografijom jer se i pored snažnog oslanjanja na izvorne narodne motive od početka jasno odredjivao pre svega kao moderan rok bend. U raznim pesmama „Biber“ ističe egzotične instrumente poput kavala, šargije,uta, saza, potom frulu, tambure, a u pojedinim numerama pevaju i na engleskom jeziku ili se dotiču i dalekoistočnih motiva. Publika je uz jake ritmove, odličan performans i sjajne melodije uživala, vraćajući muzičare nebrojeno puta na bis.

1.veče

Svečano otvaranje

MACHIDO Guitar Cafe

Tošić Srđan

Krajišnik Zoran

Alex Hadzi-Đorđević

2.veče

Koncert

Judicael Perroy (FRA)

Duo flauta-gitara

Kobal-Stanišich (SLO)

3.veče

Koncert

Marko Feri (ITA)

David Pavlovits (HUN)

4.veče

Svečano zatvaranje

Rastko Aksentijević i grupa “BIBER” (SRB)

4. PROMOCIJE GRADITELJA GITARA

U prostorijama Muzičke škole promociju svojih instrumenata je održao graditelj Oleg Balašev. Učesnici festival su imali priliku da probaju majstorove insrumente i da dobiju informacije o načinu gradnje odredjenih modela.

RASPORED DEŠAVANJA PO DANIMA:

Sreda 07.05.

Dolazak učesnika u Suboticu, doček stranih izvodjača i predavača na aerodromu i transfer do Subotice, dolazak domaćih izvodjača i smeštanje u hotele. Prijavljivanje na desku

Pripreme za svečano otvaranje i koncert

20.00 h

Svečano otvaranje festivala , koncert i svečani koktel

MACHIDO

Guitar Cafe

Anić Zoran

Tošić Srđan

Krajišnik Zoran

Alex Hadzi-Đorđević

Četvrtak 08.05.

9.00h-14.00h

Sala 1 – takmičenje nizih kategorija (I,II,III kategorija)

Sala 2 –  takmičenje viših kategorija (IV, V)

Svečana sala – prva etapa takmičenja pro kategorije

15.00h-18.00h

Masterklas (predavanja i seminari)

20.00h

Koncert – Judicael Perroy (FRA)

Duo flauta-gitara – Kobal-Stanišich (SLO)

Petak 09.05.

9.00h-14.00h

Sala 1 –  takmičenje nizih kategorija (I,II,III kategorija)

Sala 2 –  takmičenje viših kategorija (IV, V)

15.00h-18.00h

Masterklas (predavanja i seminari)

20.00h

Koncert Marko Feri (ITA)

David Pavlovits & frends (HUN)

Subota 10.05.

9.00h-14.00h

Sala 1 – takmičenje nizih kategorija (I, II, III kategorija)

Sala 2 – takmičenje viših kategorija (IV, V)

Svečana sala- druga etapa takmičenja pro kategorije

15.00h-18.00h

Masterklas (predavanja i seminari)

20.00h

Koncert

Svečano zatvaranje festivala sa , proglašenjem pobednika, dodelom nagrada i svečanim koktelom

Grupa

“BIBER”

(SER)

Nedelja 11.05. 

Odlazak gostiju