Trening/seminar je osmišljen sa namerom da osposobi i edukuje omladinske nevladine organizacije iz Vojvodine i Srbije o tome kako da razviju efikasnije programe za borbu protiv ksenofobije u multietničkim zajednicama.

Tokom pripremnog perioda, BUM je posvetio pažnju izradi obrazaca za prijavu i pokušao da napravi najbolji mogući izbor učesnika, što jeprvi važan preduslov za uspešnu komunikaciju i rad u radnim grupama.

Program je sadržao mnogo zanimljivih radionica sa ciljem rešavanja pitanja kao što su: neznanje, postojanje predrasuda među mladima, rad sa medijima i stvaranje kampanja o podizanju svesti.
Prezentacije su veoma važan deo programa a teme su bile uvođenje programa KOMPAS (COMPASS), resurs centra Evropske omladinske fondcije i programa „Svi različiti – svi ravnopravni“ iiskustva u oblasti ksenofobije.

Sadržaj radionica pratila su svakodnevna predavanja i prezentacije.Metodološka pozadina se delimično oslanjala na KOMPAS, delimično na prethodna iskustva BUM-a stečena kroz treninge DFID i UNDP. Za radionice smo koristili različite priručnike za obuku iz našeg dosadašnjeg rada razvijenih tokom organizovanja raznih edukativnih seminara u prethodnom periodu.Zahvaljujući pomoći i podršci DFID, BUM je razvio mnoge zanimljive modele za vođenje seminara koje često koristimo.

Program je imao sesije prepodne i poslepodne između kojih je bila pauza za ručak.Moderatori su počinjali svaku sesiju enerdžajzerom.

Diskusijes u bile najzanimljiviji deo seminara i donele su mnoge veoma korisne i konstruktivne primedbe, sugestije i konkretne planove za budući rad.

Svakog dana smo imali dnevnu rekapitulaciju (u različitim oblicima), a na kraju poslednjieg dana je sprovedena evaluacija celog seminara.

Dnevne obaveze su počinjale u 10 časova, i trajale do 19 i 19:30, druženje je bilo organizovano u 21.00, posle večere.Druženje je bilo veoma važan deo seminara, s obzirom na činjenicu da su mladi ljudi koji su učestvovali na seminaru pripadali različitim etničkim grupama.