I faza projekta – Studijska poseta Jugoslaviji

Programski izveštaj

Po ugovoru o finansiranju projekta br. 708 od 10. aprila 2002. godine, Fond za otvoreno društvo (FOD) je odobrio finansijsku podršku za realizaciju dela projekta DEMOCRATIC PROCESSES AND RESISTANCE TO CHANGE: Experience of Yugoslavia and Moldova.
Uzimajući u obzir sve okolnosti i situaciju u kojoj se ovaj projekat realizovao, na sednici Balkanskog udruženja mladih održanoj 22. maja, konstatovan je uspeh projekta i potpuno ispunjenje ciljeva koji su navedeni u predlogu projekta.
Grupa iz Moldavije je imala priliku, u pratnji organizacionog tima BUM-a, da poseti niz domaćih NVO-a, institucija sistema, kulturnih ustanova, kao i medijskih kuća.
U tim posetama, trudili smo se da im predstavimo, što bolje, sliku našeg društva, konstantno se osvrćući na prethodno stanje, tokom Miloševićevog režima, ali i na postojeće stanje posle demokratskih promena.
U živim i veoma interesantnim dijalozima, diskusijama i debatama, pokušali smo da im nešto više kažemo o čitavom omladinskom (studentskom) pokretu, o otporu, studentskim protestima, ali i da saznamo više o stvarnoj situaciji u Moldaviji, zemlji o kojoj smo imali pregršt polovičnih informacija, dezinformacija, predrasuda i neznanja.

Kroz 5-dnevno druženje predstavljene su:
• kampanje koje su mladi sprovodili u cilju smene režima (Izlaz 2000);
• kreativne radionice iz kojih su te kampanje proizašle;
• pripreme za izbore i učešće mladih u izborima (kampanja: Izađi i glasaj);
• organizacije koje su predstavljale omladinske inicijative (OTPOR, Studentska Unija Srbije…);
• medijske kuće (Studio B, Radio B92);
• alternativne obrazovne ustanove (AAOM, BOŠ);
• evropske institucije u Srbiji (Evropski pokret u Srbiji);
• organizacije mirovnih inicijativa (Centar za antiratnu akciju);
• studentski protesti i studentske inicijative u protekloj deceniji;
• aktivnosti omladinskih i drugih NVO na teritoriji Beograda (BUM, Generacija 21, CESID, Passport
for Youth)

PARTICIPANTS: Yugoslavia
– Generation 21 – Mihajlo Vasiljević
– European movement in Serbia – Vojislav Milošević
– Democratic party of Serbia – Nataša Zujović
– Student movement Resistance – Ivan Marović
– Socialdemocracy – Božidar Dakić
– Civic alliance of Serbia
– Center for Antiwar Action – Jelena Savić
– Student union of Serbia – Dušan Raković, Martina Vukasović
– Association of disabled students of Yugoslavia – Aleksandar Janković
– Magazine “VREME” – Davor Konjikušić
– European Movement in Serbia – Zrenjanin – Aleksandar Piperski
– CeSID – Ivan Nikolić
– Balkan Youth Union – Katarina Nestorović
– Balkan Youth Union – Vladimir Stefanović
– Balkan Youth Union – Vladimir Đumić
– Marija Babić, psychologist
– Jelena Kikić, Radio B-92
– Mirjana Dimitrijević, CUPS
– Aleksandra Vermezović, Konrad Adenauer Stiftung
– Other participants from media and NGOsPARTICIPANTS: Moldova
– Radu GORINCIOI, President of the Association for Civic and Political Culture in Moldova (ACCEP), team leader
– Cornelia CAISIN, Vice-president, Association for Civic and Political Culture in Moldova
– Stefan GLIGOR, President, National Federation of Social-Liberal Students
– Diana MINDRESCU, President ad-interim, House of Europe-Moldova
– Igor BEIU, Head, Youth Department of the Regional Organization Chisinau of The Social-Liberal Party of Moldova
– Maxim BULAT, Leader, Youth Department of the District Soroca branch of The Social-Liberal Party of Moldova
– Marcel SPATARU, Reporter, Weekly newspaper “Democracy”
– Sergiu STRATULAT – Vice-president, youth organization of the Democratic Convent of Moldova
– Lucia APRODU – Leader, Student Group of Anticomunist protest “AGAINST”
– Vitalie PONOMARIOV – Youth Department of the District Cahul branch of The Social-Liberal Party of Moldova

BUM TEAM – Organization
Vladimir Đumić
Nebojša Pažun
Katarina Nestorović
Vladimir Ristić
Bojan Mušović
Marija Babić

Interpreter:
Zlatiborka Klasović-Bučevac
Andrija Klasović

II faza projekta – Studijska poseta Moldaviji

Programski izveštaj

Kišnjev, 03 – 07. jun 2002. godine
Za realizaciju II dela projekta DEMOCRATIC PROCESSES AND RESISTANCE TO CHANGE: Experience of Yugoslavia and Moldova, pobrinula se moldavska nevladina organizacija Association for Civic and Political Culture in Moldova (ACCEP) iz Kišnjeva.
3. JUN
Trećeg juna, grupa iz Jugoslavije je stigla na aerodrom u Kišnjevu oko 17 časova, ali smo se iz birokratskih razloga zadržali do 19 časova na viznom odelenju.
Po prijemu materijala i programa posete, smešteni smo u hotel National.
4. JUN
Program je počeo veoma žustro, već od 9 izjutra, 4. juna, posetom SOROS fondaciji Moldavije gde nas je dočekala ljubazna gospođa Coretchi koja je i bila moderator male uvodne diskusije u naš projekat.
U prisustvu dvadesetak predstavnika NVO-a iz Moldavije, studenata i aktivista načeli smo temu o načinu rešavanja problema u Moldaviji i Jugoslaviji.
G-đica Lucia Aprodu je iznela kratak siže boravka moldavske grupe u Beogradu.
Predstavnici SOROS fondacije, Victor Ursu i predstavnici Nacionalnog Omladinskog Veća Moldavije Igor Grosu i Lige Studenata Ion Ceban izneli su neke opšte podatke o stanju u NVO sektoru u Moldaviji.
Popodnevna aktivnost, odmah iza ručka, u 15 časova nastavljena je obilaskom Nacionalnog Centra za Pomoć NGO-ima – »Contact« i dokumentacionom posetom Studentskoj Federaciji čije su kancelarije u
centru grada. U studentskoj federaciji smo naišli na veoma finu dobrodošlicu i odmah pronašli zajednički jezik sa kvalitetnom ekipom koja vodi ovu organizaciju.
5. JUN
Drugi radni dan je započeo ranom jutarnjom posetom Odseku za Kulturu, Nauku, Omladinu i Sport – grada Kišnjeva, gde nas je dočekala veoma predusretljiva i ljubazna gđa Valentina Cujba. Razgovarali smo o
problemima mladih i o konkretnim merama i koracima koje preduzimaju gradska vlada i druge državne institucije u pravcu njihovog rešavanja.
Dan smo nastavili posetom istom odseku državnog ranga.
Pre posete Evropskom pokretu u Moldaviji, (domaćin Oleg Serebrian), gde smo se na kratko zadržali, promenili smo hotel iz opravdanog razloga. Naime, u hotelu Turist nije bilo tople vode.
Novi hotel u kome smo bili smesteni je bio hotel National.
Popodnevni rad je bio više nego interesantan jer smo se našli sa podmladcima političkih partija Moldavije u Senat Sali Slobodnog Univerziteta Moldavije. Ovde se vodila jedna žustra polemika oko toga koliko zaista čine mladi političari u Moldaviji, oko toga šta su grešili mladi srpski političari i šta je ono oko čega oni mogu
da se okupe. Osnovna poruka koju su, za moldavske mlade političare, imali članovi grupe iz Jugoslavije je bila da je politički rad nešto jako naporno i ozbiljno, a da rezultat neće biti vidljiv ukoliko ne naprave neku zajedničku akciju i udruže snage. Sa takvom energijom i pristupom treba ići u provinciju i raditi sa mladima koji nisu dovoljno informisani, a iz razloga medijske blokade i izolacije, bila je poruka članova jugoslavenske grupe.
6. JUN
Treći i poslednji radni dan bio je najinteresantniji, jer smo započeli sa okruglim stolom u Konferencijskoj Sali NEVIDLJIVOG KOLEDŽA Moldavije.
Organizacija po svom modelu veoma slična AAOM-u u Beogradu prepuna je kvalitetnih studenata željnih novih saznanja.
Reči direktora koledža kao i drugih istaknutih članova društva kao što su Valeriu Gheorghiu, programski direktor, Ana Pascaru, istraživač na Institutu za Filozofiju, Sociologiju i Pravo, Igor Klipii, izvršni direktor Centra za Evropsku edukaciju i urednik časopisa »Democratia«, Cornelia Ciurea samo su nagoveštavala interesantan dijalog.
Naime, grupa iz Jugoslavije je mnogo naučila o nekim ključnim problemima Moldavije, a to su upravo multietnički odnosi, probuđena, a nedefinisana nacionalna svest, regionalni problemi Gagauzije i Transnistrije i ekonomska i politička nemoć moldavske vlasti da se suoči sa pomenutim problemima.
Poslednji radni dan je završen konferencijom za štampu u press centru INFOTAG – na kojoj su predstavnici grupe iz Jugoslavije naglasili kako je ovo veoma kratka poseta da bi se doneli neki zaključci o Moldaviji, ali su isto tako izrečene prve impresije o tome kakve lepote nosi Moldavija i kako su kapaciteti ove zemlje u ljudima i prirodi daleko od optimalnog iskorištenja. Izražena je volja za daljom saradnjom i razvijanjem zajedničkih projekata, a pomenuta je inicijativa u pravcu osnivanja Jugoslovensko-Moldavskog društva sa sedištem u Beogradu i Kišnjevu, koju su obe strane podržale u načelu.U Beogradu, 24. juna 2002. godine