Peti internacionalni muzički festival i internacionalno takmičenje klasičnih gitarista pod nazivom V GUITAR OPEN FESTIVAL, sa promotivnim sloganom „INVEST IN YOURSELF“ (Future Winners of Guitar Open Festival).

IZVEŠTAJ ZA INTERNACIONALNI MUZIČKI FESTIVAL
I INTERNACIONALNO TAKMIČENJE KLASIČNIH GITARISTA
“GUITAR OPEN FESTIVAL”

11. 05. – 14. 05. 2011. – SUBOTICA

www.guitaropen.com

NARATIVNI IZVEŠTAJ
U periodu od 11.05. do 14.05.2011. godine u Subotici, u organizaciji Balkan Urban Movement-a iz Beograda i Centra za održivi razvoj iz Subotice, uz pomoć Ministarstva omladine i sporta Republike Srbije, Austrijskog FORUM-a, Skupštine grada Subotice, SAVAREZ-a i uz saradnju sa Pozorištem Deže Kostolanji  i OKUD-a Mladost, održan je peti internacionalni muzički festival i internacionalno takmičenje klasičnih gitarista pod nazivom V GUITAR OPEN FESTIVAL, sa promotivnim sloganom INVEST IN YOURSELF (Future Winners of Guitar Open Festival).

Festival se odigrao u nekoliko planiranih delova, od jutarnjih do kasno večernjih časova, sledećim konceptom i sadržajem:
1. Večernji koncerti – večernji program od 20h
2. Majstorski kursevi – popodnevni program od 14h
3. Internacionalno kategorizovano takmičenje – prepodnevni program od 09h
4. After-hour Guitar Session program – od 22h – 01h

Koncertni program se odvijao u sve četiri večeri trajanja festivala, od ponedeljka do četvrtka.

Prvo veče, svečano otvaranje, održano je,u velikoj dvorani pozorišta »Deže Kostolanji«. Festival je otvorio član organizacionog odbora festival Boris Saulić, gde je sa par prigodnih reči uveo subotičku publiku u dešavanja narednih dana. U prvom delu koncerta nastupio je eminentni gitarski duo Taurus, a u drugom delu pobednica prošlogodišnjeg takmičenja Milena Petković. Na koncertu su predstavljena virtuozna dela klasičnog i modernog perioda, kroz fantastična izvodjenja ovog svetski priznatog dua, i nadahnute mladalačke interpretacije mlade pobednice.

Taurus duo, nastao je kao izraz želja dvojice gitarista u potrazi za novim zvukom. Zoran Anić i Relja Turudić predstavljaju se jedinstvenim muzičkim repertoarom –  baroknim, delima klasicizma i savremene muzike birajući kompozicije koje nisu uobičajene za gitaru. Te kompozicije ne tretiraju manirski, „gitaristički“ već teže da dočaraju zvuk najpribližniji instrumentima za koje su ovi komadi pisani. Istovremeno afirmišu gitaru kao savremen  instrument nemerljivih mogućnosti, po bogatstvu zvuka ravan „tradicionalnom“ klaviru. Ostvarenja kompozitora savremene muzike, Taurus duo pažljivo je birao. Leo Brauer i Radames Njatali najbliži su Anićevim i Turudićevim  muzičkim afinitetima, pa nastoje da delima ovih južnoameričkih stvaralaca udahnu  svežinu i bogatstvo zvučnih kolorita. Poseban izazov za Taurus duo je muzika koju sami stvaraju. Autorske kompozicije  koje koketiraju sa džezom i popularnom muzikom dozvoljavaju im da pomere granice virtuoznosti i kreativnosti. Kao umetnici, jedan drugog inspirišu. Anićev raskošan talenat i vrhunsko muziciranje, dobar su spoj sa Turudićevim kompozitorkim nagonom i idejama. Kažu, da su ljudi rođeni u znaku bika skloni uživanju. Taurus duo uživa u muzici i prenosi pozitivne vibracije publici, o čemu svedoče njihovi nastupi.
Zoran Anić, rodjen u Beogradu, gde ocenjen kao veliki talenat, započinje svoje muzičko obrazovanje (gitara) i za svega nekoliko meseci školovanja ima svoj prvi javni nastup i snimanje za nacionalni radio. Magistrira sa najvišom ocenom  na Fakultetu muzičke umetnosti u Beogradu gde upisuje i doktorske studije. Pored redovnih studija školovao se kod eminentnih svetskih profesora kao sto su Alerio Dias, Alexandre Lagoya, Dušan Bogdanović, Roland Dyens, Costas Cociolis, Hubert Kappel i drugih. Pobednik je mnogih internacionalnih i nacionalnih takmičenja. Ranije oslovljavan kao mladi talenat, a kasnije kao zreli muzičar “virtuoznih i nadahnutih interpretacija”, ostvario je veliki broj veoma zapaženih koncerata u zemlji i inosranstvu (Italija, Francuska, Španija, Grčka, Madjarska, Slovenija, Bugarska, Crna Gora, BiH…). Pored bogate solističke karijere ostvario je i plodnu karijeru kao kamerni muzičar nastupajući u raznim kamernim sastavima sa domaćim i inostranim muzičarima. Zapaženi su i nastupi sa vodećim simfonijskim, kamernim i revijalnim orkestrima. Pored ozbiljne bavio se i alternativnom muzikom. Smimio je veliki broj audio i video zapisa. Profesor je u muzičkoj školi „Dr Vojislav Vučković“ u Beogradu i aktivni predavač i član žirija na mnogim madjunarodnim festivalima i takmičenjima. Osnivač je asocijacije klasičnih gitarista Srbije i osnivač i direktor Guitar Open Festival-a u Subotici. Osnivač je i Charter President Rotary Club-a Beograd-centar.

Relja Turudić, beogradski gitarista, diplomirao je 2001. godine na Fakultetu muzičke umetnosti u Beogradu. Mnoga znanja stiacao je i na seminarima poznatih gitarista (Aniello Desiderio, Dušan Bogdanović, Vojislav Ivanović…) U Ljubljani je (2008.) uspešno završio postdiplomske studije gitare na Muzičkoj akademiji u Ljubljani u klasi prof. Tomaža Rajteriča. Upisao preddoktorske studije na Fakultetu muzičke umetnosti. Uspešno se bavio pedagogijom i popularisanjem gitare u Beogradu  najpre u Muzičkoj školi „Binički“. Usavršavanje i pedagoški rad nastavlja u Sloveniji u Ljubljani. Kao pedagog istakao se time što su njegovi učenici osvajali nagrade na domaćim i međunarodnim takmičenjima. Profesor je u muzičkoj školi u Vršcu. Bio je član gitarskog kvarteta AMARCORD (2004.)  jedinog ansambla ovakve vrste u Sloveniji. Od 2008. ima svoj kamerni sastav TURUDIĆ – ARNIČ KVARTET (gitara, klavir, kontrabas i bubnjevi). Kao član i idejni tvorac ovih sastava, a i kao solista uspešno je koncertirao kako na domaćoj sceni tako i širom Evrope.

Milena Petković je rođena 1986. godine u Prizrenu. Srednju muzičku školu Josip Slavenski završila je u Beogradu 2005. godine sa diplomama iz tri odseka – teorije muzike, gitare u klasi prof. Nenada Kondića i laute u klasi prof. Darka Karajića. Diplomirala je na Akademiji umetnosti u Novom Sadu u klasi profesora Zorana Krajišnika. U toku studija učestvovala je  na nekoliko međunarodnih takmičenja. 2006. godine na  Guitar festivalu u Ćustendilu (Bugarska) i 2010.godine na Naissus guitar festivalu u Nišu, osvojila je dve druge nagrade; a na prošlogodišnjem  Guitar Open Festivalu u Subotici, osvojila je prvu nagradu. Nastupala je u svim većim  gradovima u Vojvodini, kao solista, u kamernom sastavu i sa orkestrom gitara Akademije umetnosti. Trenutno radi kao nastavnica gitare u Muzičkoj školi u Vrbasu.

Drugo veče desavanja su se preselila u prostorije jazz kluba SAX u kome su nastupili sjajni bend GUITARS-i sastavljen od četiri gitare, basa i perkusije. U toploj atmosferi kluba i sjajnu posetu priredili su jedno nezaboravno veče uz nezaborane gitarske hitove.

Grupa „GITARSI“ nastala je kao ideja da se pop muzika aranžirana u flamenko, klasičnom i pop maniru sviranja akustičnih gitara, pokaže i dočara na jedan novi način koji jos nije zastupljen na našoj estradnoj sceni. Grupu čine četiri vrsna, fakultetski obrazovana, mlada muzičara: Vladan Stojiljković, Dalibor Naumović, Bojan Ivanovski i Goran Kovačić, te ritam sekcija i bas gitara. Sa singlom „Dobro došla srećo“ se predstavljaju na radijskom festivalu u Srbiji i ubrzano rade na prvom albumu. Autorski tim čine Goran Kovačić i Aleksandra Milutinović koji su se na bazi svoje desetogodišnje karijere učvrstili na jednoj od vodećih pozicija u svetu domaće pop muzike! Glavni vokal je Vladan Stojiljković, dok sve aranžmane i gitarske deonice su delo GITARSA!
Treće veče bilo je rezervisano za poznatog i priznatog domaćeg izvodjača. Nastupio je čuveni pop pevač Željko Vasić uz pratnju sjajnih gitarista Gorana Kovačića i Dalibora Naumovića. Pred prepunim klubom Sax izveli su autorska dela ovog sjajnog pevača i kompozitora kao i velike hitove domaće pop scene.

Željko Vasić je debitovao na domaćoj muzičkoj sceni 2000. godine, na festivalu Sunčane skale kada je izveo numeru ŽENA KAO TI. 2003. godine Željko ponovo nastupa na pomenutom festivalu, i ovoga puta sa numerom PRATIŠ ME U STOPU osvaja treće mesto. Već sledeće godine izdavačka kuća BK Sound objavljuje njegov prvi studijski album, maxi singl, INTRO. Potvrdu svoje tiražnosti i vrhunskog kvaliteta Željko Vasić je za album INTRO dobio već naredne 2005. godine kada je na BEOVIZIJI dobio nagradu za najbolje debitantsko izdanje. U istoj godini slede i mnogobrojne nagrade i priznanja najeminentnijih domaćih televizijskih i radio stanica. Nakon nekoliko meseci studijskog rada, krajem 2006. godine Željko Vasić objavljuje novi singl. Predstavljena je pesma SAMO MOJA koja je kao naslovna numera najavila njegov drugi studijski, ali i prvi standardni album. Album se u prodaji pojavio u junu 2008. godine za izdavačku kuću Goraton. Sa aktuelnog CD-a Željko je publici predstavio čak 5 video klipova ( Samo moja, Kad si s njim, Ne trebaš mi, Sva od sna, Ne verujem ja ). Krajem godine stigla je i definitivna potvrda kvaliteta Željka Vasića, koji je zahvaljujući jednom od najprodavanijih izdanja u 2008. poneo titulu Pop pevača godine na Radijskom festivalu. Na manifestaciji Beogradski pobednik, održanoj u februaru mesecu, Željko Vasić je osvojio nagradu za najboljeg pop pevača i najbolji pop album u protekloj godini.

Svečano zatvaranje je održano u velikoj dvorani pozorišta »Deže Kostolanji«. Posle svečanog proglašenja pobednika i dodele nagrada, publici se obratio umetnički direktor festivala, koji je i zvanično zatvorio festival. U nastavku večeri, kao vrhunac koncertnog programa festivala, nastupio je austrijski duo VIOLARRA. Koncert je pomogao i finansijski podržao austrijski FORUM. Sastavljen od vrhunskih muzičara, Johann Palier – gitara i Helfried Fister – violina, priredili su, pred punom dvoranom pozorišta, spektakularno veče. Fascinantnim i bravuroznim interpretacijama klasika muzičke literature, kao i modernih dela pisanih specijalno za ovaj duo, priredili su koncert dostojan zatvaranja što je publika i pozdravila pozivajući umetnike na bis. Kroz dela Tartinia, Giuliania pa do modernih kompozitora kao što su Zebinger, Garcia i Piazzolla pokazali su svu raskoš i dugu tradiciju bavljenja ozbiljnom muzikom karakterističnu za Austriju, rodnu zemlju velikih kompozitora i umetnika.

Naziv Violarra nastao je kombinovanjem italijanskih naziva za instrumente koji čine ovaj veoma uspešan austrijski duo. Bogata koncertna karijera ovog dua (Italija, Slovenija, Češka, Hrvatska Republika, Guatemala, Južna Koreja, Engleska, Poljska, Nemačka) krunisana je mnogobrojnim CD izdanjima (“Air”, “An die Musik” itd) koji su naišli na odlične kritike. Trenutno su još dva CD-a u pripremi; jedan sa modernom muzikom austrijskih kompozitora i drugi sa baroknim repertoarom.
Helfried Fister školovao se na Carinthian Conservatorium of Music kod prof. Gustav Mayer-a a potom na State University of Music u Kelnu kod prof. Igor Ozim-a i prof. Günther Kehr-a.
Radio je kao  asistent prof. Ozim na University of Music u Kelnu. Od 1989. je šef katedre za violin na Carinthian Conservatorium of Music i na J.J.Fux Conservatorium of Music in Graz. 1997-1999 je bio gostujući profesor University of Music in Graz. Uporedo sa svojim predavačkim angažmanom, Helfried Fister je aktivni koncertni svirač, predavač i član žirija. Ostvario je veliki broj snimaka za radio i televiziju Australije, Meksika, Slovenije i Austrije.
Johann Palier završio je studije na Musikhochschule u Graz-u, u okviru kojih osvaja prvu nagradu na Internacionalnom takmičenju u Volosu (GR). Održao je veliki broj solističkih i kamernih koncerata (Duo Violarra) i snimao radijske i televizijske emisije širom sveta (Evropa, Azija, Centralna Amerika). Izdao šest CD; poslednji CD: “Johann Palier ½ old – ½ new”. (uključuje i snimak Rodrigovog koncerta za gitaru i orkestar: “Concierto de Aranjuez”). Asistent na MHS Graz. Profesor na konzervatorijumu  “J.J.Fux” u Graz-u. Posebno se ističe i njegov pedagoški rad; mnogi njegovi student su osvajali međunarodne konkurse i takmičenja. Direktor je International Guitar Festival-a u Seckau-Monastery, Austrija (www.seckau-kultur.at/gitarrenfestival).

2. MAJSTORSKI KURSEVI
Majstorske kurseve održali su, u trajanju od četiri dana, vrhunski svetski i domaći pedagozi i izvođači. Majstorski kursevi su održani, u popodnevnom terminu od 15h do 17h, u prostorijama OKUD Mladost.  Učesnici festivala, kotizanti, su imali prilike da u direktnom kontaktu sa profesorima, unaprede svoja znanja iz interpretativnog i tehničkog domena kao i da kroz razgovor dobiju informaciju kako i gde mogu nastaviti sa svojim školovanjem u inostranstvu. Takodje je bilo reči i o tome kako da svako od njih ponaosob poradi na odabiru programa za neka buduća takmičenja i javne nastupe i kako da promoviše sebe u budućnosti kroz adekvatno napisanu biografiju, scenski nastup itd.

3. MEĐUNARODNO TAKMIČENJE
Jednoetapno kategorizovano takmičenje za učenike osnovnih i srednjih muzičkih škola održalo se u pet (5) sviračkih kategorija (kategorizacija po godinama obrazovanja) sa određenim programom, minutažom određenom po kategorijama i u jednoj etapi.
I kategorija – učenici I i II razreda osnovne muzičke škole: 5 min. slobodnog programa – dve do tri kompozicije različitog karaktera;
II kategorija – učenici III i IV razreda osnovne muzičke škole: 5–8 min. slobodnog programa – dve do tri kompozicije različitog karaktera;
III kategorija – učenici V i VI razreda osnovne muzičke škole: 8–10 min. slobodnog programa – dve do tri kompozicije različitog karaktera;
IV kategorija – učenici I i II razreda srednje muzičke škole: 10–15 min. slobodnog programa – više kompozicija različitog karaktera;
V kategorija – učenici III i IV razreda srednje muzičke škole: 15–20 min. slobodnog programa – više kompozicija različitog karaktera.
PRO kategorija (35 godina i mlađi)- zadata kompozicija: kompozicija XX veka (moderni kompozitor po slobodnom izboru) i slobodan program. Ukupna minutaža do 25 minuta.

Kategorizacija, dužina sviranja i odabir programa napravljeni su tako da se poklapaju sa planovima i programima koje djaci prelaze u toku godine. Takođe, insistiranje na izvodjenju kompozicija različitih stilskih perioda daje lakši uvid stručnom žiriju u poznavanje i nivo izvođaštva kod svakog takmičara ponaosob. Takmičenje se održalo u dve sale Dečijeg pozorišta OKUD Mladost. Svakom takmičaru bili su obezbeđeni uslovi za usviravanje pre nastupa u učionicama muzičke škole.
Stručni žiri su sačinjavali istaknuti strani i domaći pedagozi i svirači. Zajednički zaključak je da su gitara i srpska škola gitare na zavidno visokom nivou i da takmičenje, po konkurenciji, samim tim, zauzima visoko mesto medju ostalim festivalima u regionu i Evropi.

Nagradjeni po kategorijama dobili su sledeće stručne nagrade:
1. Komplete gitarskog pribora (komplete žica francuskog proizvodjača Savarez, koferi za gitaru, note, pultove, majice i ostali materijal), obezbeđene iz fonda festivala.
2. Kotizacije-učešća za druge medjunarodne festivale (International guitar festival Murska Sobota (SLO), Guitar art-Beograd, Guitar summer fest-Herceg Novi, Bar guitar fest, Nikšić guitar festival)
3. Sertifikovane diplome o učešću, uspehu i pohađanim kursevima.

I KATEGORIJA
1. German Link                  I   1    98 bod.
2. Nemanja Nikolić           I   2    96 bod.
3. Boglarka Božoki            I   3    94 bod.

II KATEGORIJA
1. Zoltai Döme                  I   1    97 bod.
2. Nadja Janjić                  I   1    97 bod.
3. Azra Cvrk                        I   2    91 bod.

III KATEGORIJA
1. Novak Miljković              I    1   98  bod.
2. Miloš Vuković                 I    2   96  bod.
3. Marko Marisavljević      I    3   90  bod.

IV KATEGORIJA
1. Uroš Marković              I   1     98 bod.
2. Katarina Marić              I   2     97 bod.
3. Luka Radovanović       I   3     92 bod.

V KATEGORIJA
1. Miloš Zubac       I  1     97 bod.
2. Ilija Tošic            I  2     92 bod.

PRO KATEGORIJA
1. Nikola Begović       I   1      97 bod.
2. Dimitry Pimanov    I   2      91 bod.
3. Vladislav Nilov       I   3      90 bod.