Kamping turizam na Fruškoj gori – projekat realizovan uz podršku Ambasade Kraljevine Holandije kroz MATRA KNIP program

Kamping asocijacija Srbije i Balkansko udruženje mladih realizovale su projekat “Kamping turizam – smernica održivog razvoja Nacionalnog parka Fruška gora“ koji je finansijski podržan od strane Holandske ambasade kroz Matra program.

Projekat Kamping turizam – smernica održivog razvoja Nacionalnog parka Fruška gora ima za primaran cilj promovisanje ekonomskog razvoja u skladu sa principima zaštite životne sredine, u opštinama koje se jednim svojim delom prostiru na području Nacionalnog parka Fruška gora. Reč je o opštinama Beočin, Sremski Karlovci, Inđija, Sremska Mitrovica, Irig, Šid, Bačka Palanka, Ruma i Petrovaradin. Povezivanje ekonomskog razvoja i životne sredine je neminovno jer je Fruška gora u velikoj meri urbanizovana i potrebno je tražiti modele daljeg delovanja kako bi pritisak čoveka na ovu planinu ostavljao što manje negativnih posledica. Drugi važan cilj projekta jeste uspostavljanje boljih odnosa između lokalne zajednice i održivog korišćenja prirodnih resursa i to kroz uspostavljanje saradnje između lokalnih samouprava, JP „Nacionalni park Fuška gora“, Zavod za zaštitu prirode Srbije, nevladinog sektora koji se bavi zaštitom životne sredine i medija. Jedino koordinisanom saradnjom svih navedenih subjekata moguće je postići merljive rezultate koji će se odraziti kako na ekonomski boljitak lokalne zajednice, tako i na očuvanje životne sredine Nacionalnog parka. Cilj ovog projekta jeste i podizanje nivoa svesti o važnosti zaštite životne sredine i uzrocima zagađenja, edukacija o evropskim standardima na polju zaštite životne sredine, podsticanje lokalnih preduzetnika na pokretanje održivog biznisa koji bi povezao kamping turizam sa obnovljivim izvorima energije, pravilnim upravljanjem otpadom i principima zaštite uopšte. Najuže posmatrano, projekat je usmeren na podizanje nivoa svesti kod lokalnog stanovništva o aktuelnim problemima na Fruškoj gori i na predlaganje konkretnih mera za budući ekonomski razvoj koji bi bio u skladu sa zaštitom životne sredine. Jedno od mogućih održivih rešenja jeste i razvoj eko kampinga.

Kamping i karavaning turizam u Evropi predstavljaju izrazito razvijen sektor o kome se u Srbiji ne zna dovoljno i u velikoj meri je potcenjen. Najveći razlog ovakve percepcije kamping turizma jeste nedostatak informacija, odnosno nepoznavanje činjenice da kamping sektor uzima učešće u proseku oko 23% od ukupnog broja turističkih poseta u EU na godišnjem nivou, što čini gotovo četvrtinu ukupnog turističkog prometa. Ovim projektom Balkansko udruženje mladih i Kamping asocijacija Srbije žele da ponude novu viziju razvoja lokalne zajednice kroz razvoj kamping prostora i parkova za odmor u regionu oslanjajući se isključivo na prirodne potencijale postojećeg okruženja.

Još jedna činjenica, stalno prisutna prilikom pokušaja zaštite životne sredine, jeste da rad na zaštiti bez učešća lokalne zajednice nikada ne može postići očekivane rezultate. Upravo iz tog razloga projekat „Kamping turizam – smernica održivog razvoja Nacionalnog parka Fruška gora“ promoviše ideju koja je prihvatljiva kako za lokalnu zajednicu tako i za sektor koji se bavi zaštitom životne sredine.