Glavni događaj Završne konferencije projekta „BITE of Art“ pod nazivom „Muzej savremene umetnosti u proširenom polju“ održan je 17. novembra u Beogradu, Srbija. Ovaj događaj okupio je kustose i predstavnike nekih od najznačajnijih evropskih kulturnih institucija sa ciljem da ih uključi u diskusiju o budućnosti savremene umetnosti i o načinima na koje se upravljanje umetničkim muzejima može unaprediti kroz međunarodnu saradnju, korišćenje savremene tehnologije i promovisanje u javnosti. Istovremeno, Konferencija je poslužila i kao platforma za promociju dostignuća inicijative „BITE of Art” koja je u okviru EU programa „Kreativna Evropa” ocenjena kao najbolji evropski projekat za 2019. godinu. Iako su mnogi gosti prisustvovali konferenciji lično u Muzeju savremene umetnosti, događaj je privukao i onlajn učesnike zahvaljujući strimingu na društvenim mrežama.
Konferenciju je otvorila i vodila Marijana Kolarić, direktorka Muzeja savremene umetnosti u Beogradu. Ona je predstavila dostignuća i delatnosti Muzeja koji ima za cilj promociju savremene umetnosti u Srbiji i regionu.
Odmah posle gospođe Kolarić, direktorka Muzeja savremene umetnosti u Lionu, Izabel Bertoloti je predstavila studiju slučaja uspešne i plodonosne saradnje Muzeja lepih umetnosti u Lionu sa Muzejom savremene umetnosti u istom gradu.
Gunar B. Kvaran, bivši direktor privatnog muzeja „Astrup Fernli“ u Oslu, govorio je o radu privatnih muzeja i galerija u Skandinaviji, gde državne institucije dominiraju kulturnom scenom.
Nakon njega obratio se Žan Maks Kolard, kustos Centra Pomipidu u Parizu, koji je predstavio rad odeljenja za govor koji deluje u okviru te ustanove i načine na koje je moguće demokratizovati rad muzeja uključivanjem ljudi iz svih sfera života kroz dijalog i forume.
Holger Renberg, direktor HEART – Hearning Art Museum u Danskoj, bio je sledeći govornik. On je u svom izlaganju istakao ulogu regionalnih muzeja savremene umetnosti u razvoju međunarodne kulturne scene.
Branko Frančeski, direktor Nacionalnog muzeja savremene umetnosti u Zagrebu, preneo je svoja iskustva o nastojanjima da se privuče nova publika u muzej nudeći više interaktivnih sadržaja posetiocima.
Za kraj Konferencije, učesnicima i brojnim gostima obratio se programski direktor međunarodne inicijative „BITE of Art“ Ivan Despotović, koji je predstavio dostignuća ovog projekta i alate razvijene u okviru njega u cilju da se pomogne kulturnim operatorima da unaprede svoj rad i privuku novu mladu publiku na svoje događaje.
Ova konferencija je predstavljala jedinstvenu priliku da se kulturni operatori lično sretnu tokom tekuće pandemije, razmene svoja mišljenja o budućnosti vizuelne umetnosti i podele iskustva upravljanja svojim institucijama. Međunarodna inicijativa „BITE of Art“ nastaviće da podržava njihov rad i nastaviće da proizvodi nova rešenja za promociju savremene umetnosti u Evropi.