„Uradi ono što možeš, s tim što imaš, tu gde jesi”. Uoči svetskog dana volontera, 5. decembra, uvek se ponovo otvaraju pitanja ko su volonteri i šta je to aktivizam. Kako god da definišemo ove pojmove sigurno je da bez inicijative pojedinaca koji su želeli da unaprede sopstveno okruženje savremeno
društvo ne bi napredovalo niti bi imalo odgovore na mnoge izazove sa kojima se susreće. Rezultati ovakve vrste angažmana svuda su oko nas i nije loše podsetiti se u čemu sve danas uživamo, a poteklo je iz nečijeg napora da doprinese zajednici, a time posredno i stvaranju boljeg sveta.
Udruženje građana BUM organizovalo je Sajam aktivizma u utorak 2. decembra namenjen učenicima i učenicama srednjih škola. Sajam je održan u Tehničkoj školi na Novom Beogradu, u ulici Omladinskih brigada. Simbolično je da se danas mladi okupljaju da govore o aktivizmu na mestu koje su jednom volonteri i volonterke, aktivisti i aktivistkinje, udarnici i udarnice gradili za buduće generacije u nadi da će se duh solidarnosti u zajednici i dalje prenositi. Generacija šesnaestogodišnjaka jednako je bila iznenađena činjenicom da od aktivizma nastaju čitavi gradovi kao i saznanjima o organizacijama koje su se na Sajmu predstavile i njihovim uticajem na obezbeđivanje bezbednijeg, savremenijeg i dostojnijeg društva. Mladi najčešće ne znaju na koje sve načine mogu da se uključe, čini im se da su organizacije civilnog društva nepristupačne a ponekad i nedostižne, pa je bilo važno sresti ih na njihovom terenu i u atmosferi koja im prija.
Većina mladih sebe vidi kao zainteresovane (70%) i sposobne (76%) za rešavanje problema, ali kad je u pitanju njihovo učešće u radu organizacija čak 92% izjašnjava se da nije član ni jedne nevladine, kulturne, hobističke ili slične organizacije. Podaci su još drastičniji kad su srednjoškolci i srednjoškolke u pitanju. (Izvor: Nacionalna strategija za mlade „Službeni glasnik RS“, br.55/05) O pravima mladih na Sajmu su govorili predstavnici Krovne organizacije mladih, o pravima i zaštiti žena koje su žrtve nasilja, udruženje Autonomni ženski centar. Mladima se predstavila i Kancelarija Saveta Evrope u Srbiji, Kancelarija za saradnju sa civilnim društvom Vlade Republike Srbije kao i udruženja BEUM, Kamping asocijacija Srbije, Civilnet i Libero. Kancelarije za mlade koje su se posetiocima predstavile su one iz Obrenovca i Novog Beograda.
Zahvaljujući održanom Sajmu mladi iz Obrenovca i Novog Beograda sada razmišljaju o aktivizmu i volontiranju kao o legitimnom načinu za učešće u društvenim tokovima, oprobali su se i sami u predlaganju inicijativa i, kako sami kažu, raduju se što će ovaj događaj postati tradicionalan jer je to ono što jedni drugima dugujemo – više solidarnosti i aktivizma za bolje pojedince i naprednije društvo.
Projekat „Vreme je za aktivizam“ u okviru koga je održan Sajam aktivizma, podržan je od strane Saveta Evrope – Evropske omladinske fondacije.