Povezivanje kroz muziku sa Mariborskim međunarodnim orkestrom

Misija
Povezivanje kroz muziku sa Mariborskim međunarodnim orkestrom 2012 (u daljem tekstu MIO2012) je međunarodni obrazovni projekat. Cilj projekta je povezivanje mladih talentovanih muzičara iz celog sveta kako bi oni unapredili svoje veštine i da bi se ukazalo na značaj kulturne raznolikosti koja pokreće društvene promene. Veliki deo projekta imao je za cilj razvoj kulturnog turizma u regionu zasnivanog na velikom programu koji omogućava gradu Mariboru i Sloveniji da sa ostalima podele svetsku mapu u oblasti letnje edukacije u klasičnoj muzici.

O projektu Međunarodnog obrazovnog projekta za soliste i orkestarske muzičare
Lokacija: Maribor i turneja kroz Sloveniju, Srbiju i Italiju
Vreme: 12.7.2010. godine – 5.8.2010. godine
Učešće: 76 muzičara u orkestru, 29 aktivnih učesnika majstorskih kurseva i 14 pasivnih, oko 6240 slušalaca
Ciljna grupa: Mladi talentovani muzičari i ljubitelji klasične muzike posebno zainteresovani za učešće u jedinstvenom međunarodnom obrazovnom programu u Sloveniji
Partneri: Glasbena Matica Ljubljana , Interkultura ( Makedonija) , BUM(Srbija), Univerzitet u Ljubljani

Vizija i ciljevi

Vizija
MIO2012, koji je podstaknut i podržan od strane Evropske prestonice kulture 2012. godine – Maribora, nastaviće svoju misiju povezivanja mladih muzičara i nastupa sa najboljim solistima i dirigentima, i na taj način nastaviti sa planovima u pravcu postizanja što boljih rezultata na polju kulture u Sloveniji, Evropi i šire. Naši ciljevi će biti postignuti kontinuiranim radom – organizovanjem godišnjih audicija u odabranim zemljama (i šire), kontinuiranom i bliskom saradnjom sa muzičkim akademijama i profesionalnim državnim institucijama i organizacijom sličnih događaja (koncerti kamerne muzike) kao deo pratećeg programa.

MIO2012 će u budućnosti stalno raditi sa profesorima, dirigentima i solistima – najvažniji aspekt je povezezanost kroz muziku. Kontinuirana saradnja sa kompozitorima mlađe generacije će stvoriti mogućnost izvođenja novih kompozicija.

Drugi najvažniji aspekt je unapređenje obrazovanja muzičara kroz majstorske kurseve i druge radionice koje će produbiti znanja muzičke teorije, a u kojima muzičari uče i o tehnikama otklanjanja stresa, meditacije i drugim sličnim tehnikama.
Treći aspekt je stalno održavanje koncerata, turneja i snimanje audio-vizuelnih medija. Mogućnost povezivanja je ovde najmoćnija – da pridobije ciljnu publiku koja želi nešto novo, da prati i proširi horizonte, da uči o drugim kulturama, temperamentima i mentalitetima.

Iako je muzika od primarnog značaja, uspešan koncept i prezentacija može da bude odskočna daska za nove veze, proširivanje interesovanja za zemlje iz kojih članovi orkestra dolaze, kao i interesovanje za njihovu kulturu.

Zajedno sa našim partnerima i suorganizatorima, u projektu MIO2012 fokusirali smo se na sledeće:

Ciljevi:

• Stvaranje orkestra izuzetnih mladih muzičara pružajući im neprocenjivo iskustvo sviranja u simfonijskom orkestru, kao i rad sa najboljim dirigentima iz drugih zemalja.

• Pružanje najprikladnijeg muzičkog obrazovanja talentovanim pojedincima. Rad je zasnovan na najvišim standardima u muzici i sprovođenje projekta kroz iskreno fokusiranje na promovisanje mlade generacije muzičara.

• Podsticanje međunarodne mobilnosti muzičara u Evropi i korišćenje moći muzike za podsticanje međunarodnog dijaloga.

• Promovisanje grada Maribora – Evropske prestonice kulture 2012. godine, i učešće u aktivnostima  iste godine dajući svoj doprinos u oblasti muzičke kulture, kao i predstavljanje Slovenije kao ravnopravnog člana EU.

• Sprovođenje postavljenih ciljeva i nakon 2012. godine, kao i nastavak rada na povezivanju mladih muzičara u Mariboru i ubrzavanju razvoja kulturnog turizma u regionu.

• Snimanje dokumentarnih flmova, koncerata (audio / video) i posredovanje u stvaranju dokumentarnog filma za slušaoce o svim događajima u najboljem mogućem obliku.

Predstavljanje ukratko

U aprilu 2010. godine Udruženje Delavnica (Društvo ustvarjalcev sodobne slovenske kulture – Delavnica) je osnovalo Kulturno umetnički zavod Delavnica Maribor (Kulturno umetniški zavod Delavnica Maribor) za razvijanje i sprovođenje međunarodnog MIO2012 projekta. Organizator projekta je Institut za umetnost i kulturu Delavnica u Mariboru sa partherima: Udruženje građana BUM iz Srbije, Interkultura iz Makedonije, Univerzitet u Ljubljani i Glazbena Matice Ljubljana. Projekat je podržan od strane Ministarstva kulture, opštine Maribor i drugih sponzora i donatora iz Slovenije: Institut za turizam Maribor, Terme Maribor, Narodni dom Maribor, Konzervatorijum za muziku i balet Maribor, Ljubljanske mlekarne A – kosmos i Nikon GmbH Slovenija.

Projekat je počeo 12. jula i završen 5. avgusta 2010. godine u Mariboru. Orkestar je gostovao u Beogradu (Srbija), Ljubljani, Forli (Italija) i Pezaro (Italija).

Maribor, Evropska prestonica kulture 2012. godine, ugostio je i povezao 122 muzičara iz 21 zemlje i bio kulturna tačka preseka država članica EU i kandidata država članica.

Edukacija je sprovedena u dva dela :

• Međunarodni majstorski kursevi 2010. Ove godine organizovana su četiri majstorska kursa:

  • Majstorski kurs trombona sa prof. Branimirom Slokarom (6 učesnika – iz Slovenije, Hrvatske, Švajcarske i Nemačke)
  • Majstorski kurs violine sa prof. Laticom Hondom – Rosenberg (9 učesnika – iz Slovenije, Španije i Japana)
  • Majstorski kurs  viole sa prof. Volframom Hristosom (9 učesnika – iz Slovenije, Danske, Južne Koreje, Sjedinjenih Američkih Država i Kine)
  • Majstorski kurs dirigovanje sa prof. Klausom Arpom (5 učesnika – iz Slovenije, Italije i Južne Koreje)

• Orkestarska Akademija 2010

U tu svrhu, audicije u Ljubljani i Beogradu (ili na osnovu snimka poslatog poštom) organizovane su za mlade muzičare (od 18 do 35 godina). Simfonijski orkestar je bio sastavljen od 76 muzičara iz Slovenije, Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Srbije, Makedonije, Mađarske, Italije, Nemačke, Španije, Izraela, Meksika i Hong Konga. Prosečna starost muzičara bila je 23 godine.