Trening seminar baziran na okupljanju predstavnika omladinskih NVO koji se bave omladinskim programima u oblasti zaštite životne sredine korsteći metodologiju interkulturalnog dijaloga i saradnje sa srodnim NVO i OCD – Pod pokroviteljstvom EYF
Ovaj trening seminar zamišljen je kao okupljanje mladih predstavnika NVO koji rade sa ugroženim prirodnim područjima u pokušaju da razjasne važnost učešća mladih i osnaživanje mladih da započnu aktivnosti u svojim lokalnim zajednicama, koristeći metodologiju interkulturnog dijaloga. Opšta dobrobit seminara bila je učenje i razmena pozitivnih i negativnih iskustava između učesnika iz zemalja sa različitim stepenom razvoja programa zaštite životne sredine.
Ciljevi seminara su bili: da okupi predstavnike nevladinih organizacija koje se zalažu za razvoj omladinskog rada u oblasti zaštite životne sredine, da se poveća učešće mladih u rešavanju lokalnih / regionalnih pitanja zaštite životne sredine i da se ojača rad omladinskih organizacija, da se podigne svest o zaštiti životne sredine u lokalnim zajednicama, pokazujući koliki bi uticaj mladi trebalo da imaju, da podstakne interkulturalno učenje i razmenu iskustava među zemljama koje imaju dužu tradiciju u oblasti zaštite životne sredine i veći procenat mladih aktivista i onima koje nemaju.
Trening, sprovoden kroz prezentacije, radionice, diskusije i studijsku posetu jednom jedinstvenom močvarnom području, promovisao je ambiciju mladih da se uključe u lokalne programe koji se odnose na očuvanje močvara, posebno kroz interkulturalno učenje i rad na nivou lokalne zajednice, i sa posebnim akcentom na podizanje svesti i propagiranje.
Učesnici su razmenili mišljenja i iskustva o interkulturalnoj obrazovnoj teoriji i značaju aktivizma mladih u vezi sa rešavanjem problema očuvanja zaštićenih prirodnih područja kroz jačanje omladinskog aktivizma u Evropi.
Razgovori su bili korisni i doneli su nove pristupe i ideje koje pokazuju da mladi ljudi više brinu o društvenim pitanjima i mogu da u njima aktivnije učestvuju.
Tim seminara je ohrabrivao razmenu prakse i iskustava među učesnicima o konceptima učešća mladih, volonterizma, umrežavanja, interkulturalnog dijaloga i konceptima zaštite životne sredine.
Takođe, tim je jasno pokazao najbolje metode za realizaciju različitih programa u lokalnim, manjim sredinama.
Korišćene su različite metode. Svaki dan seminara je počinjao zabavnim enerdžajzerom koji je obezbeđivao pokretački razvojni duh i prijateljsko okruženje.
Predavanja i prezentacije su bile korišćene kako bi se učesnicima predstavilo pitanje globalnog značaja močvara, kao i da se predstave uspešni modeli omladinskog aktivizma da bi se uticalo na najvažnije probleme zaštite životne sredine. Razgovori su bili veoma produktivni. Učesnici su predstavili ekološku situaciju močvarnih oblasti u svojim zemaljama i primere srodnih aktivnosti sprovedenih od strane NVO aktivista. Tim koji je organizovao seminar podsticao je učesnike da iniciraju interkulturalnu saradnju u svojim zajednicama. Studijsko putovanje u močvarno područje Gornjeg Podunavlja bilo je značajno i odlično prihvaćeno. Osobe nadležne na lokanlnom nivou objasnile su učesnicima značaj tog jedinstvenog močvarnog područja.
Učesnici su pokazali visok nivo znanja i stvorili dobru osnovu za aktivnosti u budućnosti. To je dovelo do kreiranja brošure koju učesnici mogu da koriste za širenje ideja u svojim zajednicama i njihovim močvarnim područjima. Učesnici su, takođe, pokazali iskustvo u stvaranju poruka za podizanje svesti i uspeli su da stvore jedinstven i koristan liflet kao dobar alat za buduće kampanje.
Učesnici su bili mladi, iskusni i motivisani aktivisti NVO. Oni su pokazali sposobnost da preinače i prenesu stečena znanja, iskustva i ideje. Oni su spremni da preduzmu stvarne korake napred u svojim zajednicama u procesu uključivanja u interkulturni dijalog i kampanje za podizanje svesti o značaju zaštite močvara.